O Kuźni Alchemicznej

Witaj Wędrowcze!
Zapraszamy Cię w miejsce pełne historii, wiedzy i tajemnic.

W zagubionej pomiędzy górami wsi Kąty Bystrzyckie (dawniej Vicleri Villa, Wiclerdorf, Winkeldorf) już przed 1346 rokiem kwitło górnictwo rud żelaza i innych kruszców. Eksploatacja była na tyle duża, że nadano wiosce prawa górnicze, a w samych Kątach rezydował górmistrz – bergmaister.
Z biegiem lat wsią zainteresował się zakon Joannitów słynący z poszukiwania w Karkonoszach złota i kamieni szlachetnych. Do dziś przypominają o nich charakterystyczne piaskowcowe krzyże na kościele….
Czemu przybyli właśnie tutaj? Tajemnica ta ginie w mrokach dziejów, jak i wiedza o eksploatacji i położeniu dawnych kopalni. Sekrety te czekają na odkrycie, a kamienie w okolicznych lasach opowiadają swoją historię poszukiwaczom tajemnic.

Kuźnia Alchemiczna to miejsce w którym znajdowało się siedlisko z 1787. Najstarsza jego część to drewniany budynek o konstrukcji ryglowej (zrębowej) który w oryginale kryty był drewnianym gontem. Jednym z mieszkańców był kowal z rodziną Straube, który prowadził tu kuźnię. Zmarł w 1936r , a jego grób znajduje się na starym cmentarzu położonym wokół kościoła.
W miejscu starej stodoły w 2015 roku powstał nowy budynek, który stał się miejscem łączącym w sobie wiedzę o minerałach, ich niezwykłych właściwościach i tajemnicach z nimi związanych.
Przestępując próg Kuźni Alchemicznej wkraczasz w świat pełen skarbów i tajemnic …