Słowiańskie symbole

Nowa kolekcja wisiorów z kamieni z wygrawerowanymi symbolami przeniesie Was w magiczny świat mitologii słowiańskiej. Każda zawieszka to nie tylko ozdoba, lecz także historia i symbolika głęboko zakorzenionej w naszej kulturze.

Zaczynamy od symbolu Mokosz, bogini płodności i urodzaju, która otacza nas opieką i obdarza obfitością życia.

Bogini Mokosz – Matka Ziemia, uosabia samą ziemię, deszcz oraz wszelkie naturalne zjawiska związane z wilgocią i plonami. Jest opiekunką kobiet, wspiera je w trudnych chwilach, również podczas porodu. W mitologii starosłowiańskiej Mokosz zajmowała wyjątkowe miejsce, towarzysząc bogom takim jak Perun i Weles.
Mokosz to symbol płodności, obfitości oraz siły i mądrości kobiet.

Następnie mamy Peruna, boga nieba, burzy i wojny, którego mocna energia chroni nas przed złem i zapewnia siłę w trudnych czasach.

Symbol Peruna w mitologii słowiańskiej reprezentuje potęgę boga władającego piorunami i grzmotami. Przedstawiany jako sześcioramienny krzyż lub sześciokąt foremny, pełnił funkcję ochronną przed burzami i nawałnicami. W polskiej kulturze symbol Peruna kontynuuje swoje istnienie w postaci rozety podhalańskiej lub karpackiej, używanej również do ochrony.

Weles, mieszkaniec zaświatów (Nawii) oraz opiekun dusz zmarłych, a także bóg przysiąg i prawa. Opiekun zwierząt, rzemiosł i handlu, przypomina nam o harmonii między człowiekiem a naturą.

Weles jest postacią z mitologii słowiańskiej. Jest mieszkańcem zaświatów (Nawii) oraz opiekunem dusz zmarłych, a także bogiem przysiąg i prawa. Uznawany jest również za bóstwo opiekuńcze dla zwierząt gospodarskich, rzemiosł i handlu. W ikonografii przedstawiany jest zazwyczaj jako młodzieniec z rogami, co symbolizuje jego związek zarówno z naturą, jak i ze światem duchowym. Jego obecność na wisiorze może przypominać o harmonii między ludźmi a przyrodą oraz o potrzebie równowagi w życiu codziennym.

Na koniec trikselion, symbol trójcy, reprezentujący trzy aspekty życia: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, a także siłę, wiedzę i równowagę.

Trikselion – trzykrotnie zwinięta spirala jest symbolem potrójnej Bogini – dziewicy, matki i staruchy. Przenika ona przez cykl życia – narodzenia, śmierci i zmartwychwstania. Triskelion odnosi się do wszelkich trójwymiarowych aspektów, nawiązując równocześnie do trzech celtyckich żywiołów – wody, ziemi i powietrza. Starożytni Celtowie uważali ten symbol za ochronny, ale również jako talizman spełniający pragnienia.

Te wspaniałe zawieszki to więcej niż tylko biżuteria – to połączenie z naszym dziedzictwem, które daje nam siłę i inspirację w codziennym życiu.

Swarga, Swarzyca, Swarożyca, Krzyż Thora, dysk Słońca jest symbolem wielokulturowym. Występowała na wszystkich pięciu kontynentach. Za każdym razem oznaczała przychylność bogów, dążenie do sukcesu, zwycięstwo w walce, dobre plony.

Jako symbol pozytywny używana była w hinduizmie, judaizmie, rodzimych religiach Słowian, Germanów, Azteków. Była symbolem który rozprzestrzenił się przez tysiąclecia na całym świecie. Wśród Słowian była symbolem Swaroga, boga słońca. Rzeźbiona na przedmiotach domowego użytku jak i broni. Do dziś jest jednym z najważniejszych symboli rodzimych europejskich kultur.


Symbol znany jako „Ręce Boga” pochodzi z odkrytej w 1936 roku na stanowisku archeologicznym w Białej w województwie łódzkim popielnicy, datowanej na III-IV wiek n.e. (kultura przeworska).

Piktogram zwany Rękami Boga był używany także przez Wandalów, według części badaczy symbol ten stanowi ideogram oznaczający pojęcie Boga Najwyższego. Cztery piorunowładne ręce, o pięciu, lub sześciu palcach ułożonych w grzebień, tworzą krzyż równo ramienny, będący głównym elementem symbolu. Ramiona krzyża skierowane w cztery strony świata są wyrazem wszechwładności stwórcy, zwanego w rodzimej wierze Słowian Bogoświatem. Jest symbolem wszechświata, ze wszystkimi jego poznanymi, jak i nie odgadnionymi obszarami.

W latach 90. XX wieku symbol ten pod nazwą Ręce Boga oficjalnie przyjęty został przez środowiska związane z Rodzimym Kościołem Polskim jako jeden z religijnych symboli Słowian.

Wisiory słowiańskie do nabycia w naszym sklepie internetowym. słowiańskie * naturalne minerały, kamienie * Sklep internetowy GeoGut

#SłowiańskaBiżuteria #MitologiaSłowiańska #ZawieszkiNaKamieniach #KulturaISztuka #slowianskiewisiorki #Mokosz #Perun # Weles #trikselion